Kjo e shtunë parashikohet të ketë një mot me vranësira mesatare deri të dendura në zonën perëndimore dhe bregdet ku nuk përjashtohet mundësia e reshjeve të izoluara.

Kthjellime do të ketë më në tepër zonat malore. Era do të jetë me drejtim Veri-Perëndim me shpejtësi 6 m/sek në bregdetin e Jonit. Valëzimi i forcës 2 me lartësi vale 0,3 deri në 0,5 metër në det të hapur.

Temperaturat do të jenë me rritje në mëngjes dhe rënie në mesditë në zonën perëndimore.

Temperaturat minimale dhe maksimale: 

Zona malore     1/13°C
Zona e ulët         3/16°C
Zona bregdetare 9/15°C.