Deputeti i Partisë Demokratike per Qarkun Gjirokaster, Tritan Shehu, ka akuzuar qeverinë Rama se Rilindja po godet Lazaratin dhe vlerat e tij.

Përmes një reagimi ne fb, Shehu thekson se shkolla e këtij fshati në Gjirokastër po i jepet një subjekti privat për ta shndërruar në magazinë.

Shehu pohon mes të tjerash se familjet nuk i ka pyetur njeri.

Ja reagimi i plote i Shehut:

Gjirokaster: Rilindja godet Lazaratin e vlerat e tij!

Po asgjesohet shkolla; i ipet privatit si magazine!

Per femijet e veshtiresite e familjeve nuk pyet kerkush.

Se per shkollimin, kulturen, edukimin, mesazhet, qe jep nje shkolle, as qe behet fjale.
Keto nuk e shqetesojne Rilindjen ne teresi dhe as rilindasit qe drejtojne Gjirokastren, vecanerisht kur behet fjale per Lazaratin.

Ne lagjen e poshteme te tij, ne Kordhoc, nje shkolle e ndertuar me te gjitha standartet europiane, me nje projekt te Komunitetit europian, reth 13 vite me pare, ne gjendje shume te mire, po kthehet ne nje magazine private per “bimet mjekesore”!
Me pare aty shkonin femije te fillores e te kopeshtit.

Me nje skenar, mbasi e atrofizuan gradualisht, mbasi larguan krejt femijet prej aty duke e lene nje vit te mbyllur….tashti po e cbejne plotesisht ate!

Nje shkolle pervec shkollimit e edukimit te nxenesve, eshte dhe nje qender kulture, reflektimi, zhvillimi e komunitetit, aktivitetesh edukatve, sportive, artistike etj.

Ta prishesh, ta kthesh ne magazine private, eshte nje veper anti kulture e anti zhvillim.
Aq me keq ta besh kete si skuth, pa asnje konsultim me komunitetin, pa bere publike edhe emrin e personit a grupit, qe po i ipet!

Ky eshte nje atentat ne erresire ndaj atij komuniteti plot vlera, tradite, dijesh.
Ky veprim i justifikuar nen frazen e boshtisjes se Lazaratit, ne fakt eshte pjese e skenarit djallezor per te detyruar lazaratasit te largohen.
Per te cpopulluar ate fshat te braktisur, te persekutuar e dhunuar nga ky rregjim.
Fatkeqesisht kjo ndodh me te gjithe Qarkun e Gjirokastres.

Veprohet keshtu, kur duhet bere krejt e kunderta!
Dhe per te fshehur “krimin”, vendosin ne “skenen e krimit” nje tabele ku permendet “projekti zviceran” dhe agjensia “austriake” e zhvillimit.
Une dua te di edhe nga keta partnere, a jane ne dijeni te asaj cfare po ndodh ne Lazarat dhe per keq perdorimin e emrit te tyre ne kete veper obskurantiste?!
I bej thirje autoriteteve lokale e qendrore te nderpresin menjehere kete cberje te aresimit e kultures.

I bej thirje organeve perkatese te hetojne per elemente te tjere te pa ligjshem, qe shoqerojne kete veprim mesjetar.

I kerkoj komunitetit te respektuar, dije dashes te Lazaratit, te ngrere zerin, t’i kundervihet nje akti te tille “barbar”!foto galeri foto galeri foto galeri

foto galeri foto galeri