Deputeti i partisë MHP, Lütfi Kaşıkçı, i cili ishte në Hatay teksa po fliste për mediat u largua me vrap në momentin kur Turqia u godit nga tërmeti me magnitudë 6.4 ballë i shkallës rihter.

Shumë media e kapën momentin e tërmetit kur preku vendin pasi ishin duke raportuar mbi pasojat e tij.

Nga tërmetet e fundit gjashtë qytetarë humbën jetën dhe qindra të tjerë u plagosën.