Në video-dëshminë e zbuluar nga TV MEGA në Greqi, shihet një 16-vjeçar me bluzë duke vrapuar i ndjekur nga autori 15-vjeçar me origjinë shqiptare.

Një video-dokument e sulmit me thikë që është marrë pasditen e së hënës që shkoi në Patisia nga djali i pronarit të kafenesë në Nea Joni, është nxjerrë në dritë nga TV MEGA në buletinin kryesor të lajmeve.

Pikërisht ky sulm u pasua të nesërmen nga incidenti i përgjakshëm në Nea Jonia midis banditëve shqiptarë, që solli plagosjen tragjike me një plumb që shkaktoi vdekjen e një klienti të pafajshëm në kafene. “Qetësohuni o djema” thirri hidrauliku që u vra nga bandat në Greqi

“Unë e godita atë me një “thikë-flutur”

Sipas raportit ekskluziv të gazetarit Vassilis Lambropulos, në video-dëshminë që ai zbuloi, 16-vjeçari me bluzë shihet duke vrapuar me një të afërm të mitur dhe pak metra pas tij, duke u ndjekur nga autori 15-vjeçar me origjinë shqiptare si dhe dy persona të tjerë

Pak sekonda më vonë vjen goditja me thikë. Sipas asaj që përmendet në dosje, sulmi ka ndodhur pa ndonjë arsye të veçantë, ndërsa 15-vjeçari dyshohet se më pas u ka thënë miqve të tij se 16-vjeçarin e ka goditur me “thikë-flutur”.

Siç raportohet, 16-vjeçari – viktima e sulmit – është me origjinë arabe dhe autorët shprehin shqetësimin e tyre se pas sulmit ka rrezik për raprezalje nga të grupe të miturisht me të njëjtën kombësi si ai.

Video nga kafeneja

Siç ka zbuluar MEGA, një ditë pas sulmit me thikë ndaj 16-vjeçarit, babai i tij ftoi banditët shqiptarë të jetës së natës në kafenenë që zotëron në Nea Joni për të zbuluar autorët që goditën me thikë djalin e tij. Mirëpo, brenda lokalit ndodheshin shqiptarë të një bande rivale e për pasojë episodi i përgjakshëm shpërtheu me shkëmbim të shtëna me armë.
Sipas informacioneve të fundit të dhëna nga gazetari grek, policia disponon pamjet video nga përleshja e përgjakshme. Kjo është një video nga kafeneja që fillimisht nuk u gjet.

Arrestimi i 15-vjeçarit

Policia e  hetoi sulmin ndaj 16-vjeçarit duke arrestuar autorin mëngjesin e së shtunës (më 25 shkurt 2023) në Neë Philadelphia me akuzën e vrasjes në tentativë, grabitje në bashkëpunin, shkelje të ligjeve për armët dhe sjellje të parregullt.

Sipas njoftimit të policisë pasditen e së hënës së kaluar (më 20 shkurt 2023), një grup prej 5 personash të panjohur janë afruar në mënyrë kërcënuese në zonën e Patisias dy të miturve, 16 dhe 17 vjeç dhe i kanë sulmuar verbalisht dhe të miturit janë përpjekur të largohen nga vendi i ngjarjes duke vrapuar.

Pasi autorët i kanë ndjekur, e kanë qëlluar 16-vjeçarin duke përdorur një send të mprehtë, njëri prej autorëve e ka plagosur në brinjë, shpinë, gjymtyrën e poshtme të djathtë dhe i ka marrë celularin.

Në kuadër të hetimit të rastit nga punonjësit e policisë dhe pas përdorimit të kombinuar të informacionit dhe provave, punonjësit e policisë së mësipërme identifikuan si autor të atentatit me lëndë të mprehtë 15-vjeçarin me origjinë të huaj.

I akuzuari ndodhej në N. Filadelfia dhe u dërgua në departamentin e mësipërm, ku nuk pranoi t’i jepte shenjat e gishtave.

Pas kontrollit në shtëpinë e të pandehurit, u gjetën dhe u konfiskuan veshjet që ai kishte veshur në momentin e sulmit. I arrestuari u dërgua në Prokurorinë e Athinës, ndërsa hetimet për identifikimin e autorëve të tjerë vijojnë./SYRI.NET