Mbretëri e Bashkuar – Rreth 57 persona, kryesisht fëmijë të vegjël, kanë pësuar helmim nga ushqimi pas një shpërthimi të salmonelës që mund të lidhet me vezët Kinder Surprise, njoftoi BBC të hënën.

Sasi të këtyre vezëve po hiqen nga tregu sepse ato mund të jenë të kontaminuara, tha Agjencia e Standardeve të Ushqimit (FSA) në Mbretërinë e Bashkuar.

FSA këshilloi njerëzit që të mos hanë 20 gr vezë në pakot treshe me datat më të mira për konsum para 11 korrikut dhe 7 tetorit 2022.

Prodhuesi i çokollatës Ferrero, tha se asnjë nga produktet e tij Kinder të nxjerra në shitje nuk kishte rezultuar pozitiv me salmonelë.

“Ne i marrim çështjet e sigurisë ushqimore jashtëzakonisht seriozisht dhe sinqerisht kërkojmë falje për këtë çështje”, tha firma.

Nuk është raportuar asnjë vdekje, por rreth tre të katërtat e 57 rasteve të salmonelës deri më tani janë në mesin e fëmijëve të moshës pesë vjeç e poshtë.

‘Masë paraprake’

FSA tha se Ferrero po i hiqte vullnetarisht produktet si një masë paraprake dhe shtoi se nuk kishte marrë asnjë ankesë.

Ajo tha se firma po punonte ngushtë me autoritetet e sigurisë ushqimore për të identifikuar shkakun e saktë të shpërthimit.

Vezët e prekura ishin prodhuar të gjitha në të njëjtën fabrikë në Belgjikë. Produktet e tjera të prodhuara nga Kinder nuk besohet të jenë të prekura, tha FSA.

Agjencia tha në një alarm se hetimet nga organet e shëndetit publik “gjetën një lidhje midis rasteve të raportuara të helmimit nga salmonela në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe një produkti specifik të prodhuar nga kompania Ferrero”.

“Ne e dimë se këto produkte të veçanta janë të dashura për fëmijët e vegjël, veçanërisht me afrimin e Pashkëve, kështu që ne do t’i nxisim prindërit dhe kujdestarët e fëmijëve të kontrollojnë nëse ndonjë produkt tashmë në shtëpinë e tyre është pjesë e kësaj tërheqjeje,” tha Tina Potter, drejtuese e incidenteve në FSA.

Dr. Lesley Larkin, nga Agjencia e Sigurisë së Shëndetësisë në Mbretërinë e Bashkuar, tha se simptomat e salmonelozës, të cilat mund të përfshijnë diarre, dhimbje stomaku, nauze, të vjella dhe ethe, “zakonisht ikin vetë brenda pak ditësh”.

Ajo tha se simptomat mund të jenë më të rënda, veçanërisht te fëmijët e vegjël dhe ata me sistem imunitar të dobësuar dhe kushdo që ka shqetësime duhet të kontaktojë mjekun e tyre të përgjithshëm

Salmonela mund të përhapet nga personi në person, kështu që Dr Larkin këshilloi këdo me simptoma që të lajë duart mirë dhe të shmangë përgatitjen e ushqimit të njerëzve të tjerë.