Një goditje e fortë sizmike ndodhi para pak minutash në ishullin e Rodosit në Greqi.

Paraprakisht mësohet se tërmeti 5.9 ballë me epiqendër mes Rodosit dhe Karpathos, në Egjeun lindor.

Thellëisa e tërmetit është 10 km, ndërkohë që deri më tani nuk raportohet për dëme.