Qarkullimi i masave ajrore të ftohta dhe të thata nga lindja e kontinentit do të kushtëzojnë motin në territorin Shqiptar. Për rrjedhojë;

Gjatë ditës së dielë, vendi ynë do të të karakterizohet nga mot kthjellët, por i ftohtë, për shkak të qarkullimit të masave ajrore të ftohta dhe të thata nga lindja e kontinentit. Në zonat verilindore dhe juglindore do të shihet një prezencë e vranësirës, ndërsa parashikohet që deri në mëngjesin e së hënës i gjithë territori i vendit të dominohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash të dendura, por  nuk priten reshje.

Sipas Meteoalb, temperaturat e ajrit do të ulen sërish në mëngjes por mbeten të pandryshuara vlerat e mesditës duke u luhatur nga  -8°C, deri në 12°C. Era do fryjë mesatare deri e frotë me shpejtësi 40 km/h nga drejtimi Verior duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 3 ballë.