Gjatë ditës së sotme bregdeti dhe zonat e ulëta do të jenë nën ndikimin e kthjellimeve dhe vranësirave të shpeshta, ndërsa me vranësira të dendura dhe reshje të izoluara.

Dëbore do të vijojë moti në zonat malore. Parashikohet që gjatë pasdites i gjithë territori shqiptar të dominohet nga moti i kthjellët dhe vranësirat kalimtare.

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të pësojnë rënie në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat ditore nga -6°C deri në 9°C.

Era do të fryjë e fortë gjatë paradites me shpejtësi 60 km/h nga drejtimi kryesisht Jugor, kjo do të bëjë që në brigjet e Adriatikut dhe Jonit të krijohet dallgëzim 4 ballë.