Paraditja do të jetë me kthjellime në ultësirën perëndimore, por kthjellime dhe vranësira do të ketë në zonat malore.

Parashikohet që pasditja dhe në vijim, vranësirat gradualisht do të shfaqen në të gjithë territorin,ku në zona të izoluara në veri të Shqipërisë do të jenë më të shumta.

Temperaturat e ajrit do të mbeten kostante në mëngjes, por do të rriten në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 1°C deri në 21°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 28 km/h nga drejtimi Jugor për pasojë në brigjet detare do të gjenerohet dallgëzim 2 ballë.