Territori shqiptar gjatë ditës së sotme do të ketë një mot me kthjellime në bregdet dhe vranësira të pakta në relievet malore gjatë ditës.

Sipas MeteoAlb, temperaturat minimale do të luhaten 15-21 gradë në veri, ndërsa vlerat maksimale do të jenë me rritje 28-31°C në veri deri në 33-34°C në zonën e ulët dhe bregdet.

Era do të jetë me drejtim Veri-Perëndim me shpejtësi 7 m/sek dhe dallgëzim të forcës 3 ballë në det të hapur.