Shtatori pritet të ketë ndryshime të mëdha në rrafshin diplomatik në marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe dy aleatëve të saj të mëdhenj, BE dhe SHBA. Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim do të largohet nga Shqipëria për t’u emëruar, sipas disa burimeve në Vietnam, si emëruara e Biden, ndërsa ish-ambasadori i BE-së, Luigi Soreca u rithye përfundimisht në Bruksel. Kim ishte përfolur për të drejtuar selinë e Seulit, por dikush tjetër ia ka zënë vendin.

Ambasadorja amerikane në Shqipëri Yuri Kim, gruaja e parë koreano-amerikane që përfaqëson SHBA në Shqipëri ishte midis atyre që u konsideruan për postin që u zu nga Philip Goldberg.

Senati i SHBA-së është planifikuar të mbajë një seancë dëgjimore për konfirmimin e Philip Goldberg, të emëruar si ambasador i Uashingtonit në Korenë e Jugut, muajin e ardhshëm, sipas një paneli përkatës. Komisioni i Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë bëri publik orarin e tij për hapjen e seancës dëgjimore në orën 10:00 të datës 7 prill (me orën lokale) përmes faqes së tij të internetit. Seancat dëgjimore për të nominuarit për t’u bërë ambasadorë në Australi, Filipine, Norvegji dhe Korenë e Jugut do të mbahen së bashku.

Në muajin shkurt, presidenti Joe Biden njoftoi zgjedhjen e Goldberg, një diplomat karriere i cili dikur ishte përgjegjës për zbatimin e sanksioneve ndaj Koresë së Veriut, si i dërguari i ri i lartë i SHBA në Korenë e Jugut. Posti ka mbetur i zbrazët për më shumë se një vit që nga largimi i Harry Harris që u caktua me inaugurimin e Biden.

Goldberg punoi si koordinator për zbatimin e sanksioneve të OKB-së ndaj Koresë së Veriut nga 2009-2010 për testet e saj bërthamore dhe raketore me rreze të gjatë.