Deputeti i Qarkut te Gjirokastres Prof.Dr. Tritan Shehu ka denoncuar sot viziten e kreut te qeverise shqiptare ne fshatin Lazarat.
Vizita provokative e Rames ne Lazarat, nuk ka kaluar ashtu siç pritej pasi banoret e ketij fshati e kane braktisur. Deputeti Shehu permes nje reagimi ne llogarine e tij ne FCB, viziten e Rames e ka etiketuar njesoj si te nje krimineli qe rikthehet ne vendin e krimit qe ka kryer.
Zoti Shehu ka folur edhe per qendren e re te mbledhjes se bimeve medicinale e cila eshte vecse koperture e Rilindjes permes nje projekti zvicerian.
Reagimi i plote ne FCB i zotit Shehu.
Rama sot ne Lazarat, si „krimineli“ ne vendin e „krimit!
Shkoi ne vetmi te thelle pikerisht ne ate godine qe:
–Flet me qarte se askund tjeter per pasojat e shkaterrimit, qe ai i beri Lazaratit, te gjithe Gjirokastres e Qarkut, shpopullimin e thelle te tyre.
–Demostron tjetersimin e pasurise publike per interesa koruptive grupesh.
Shkoi sot ne ate godine ne Lazaratin e poshtem, e cila pak vite me pare ishte nje shkolle e niveleve europiane, plot nxenes, mesuese e aktivitete, e ndertuar me fondet e BE.
Me tej filluar te zbrazet si pasoje e detyrimit nga ky rregjim, te atij komuniteti fisnik, punetor e te ndershem, te braktise nen dhune, varferi e denigrim, trojet e tij.
Ketij procesi ju shtuan dhe perpjekjet e Rilindjes aty per ta abandonuar ate godine, mbyllur ate shkolle, e kthyer ne…
Ne nje strukture te dhene privatit nen justifikimin e “mledhjes se bimeve mjekesore”.
Duke shrytezuar per kete, si koperture nje “projekt zviceran”!
Vertet Rama sot ka zgjedhur vendin me domethenes per bemat e Qeverise se tij, jo vetem ndaj Lazaratit!
Ambjentin, qe ne heshtjen e tij sot akuzon qartesisht kete rregjim per politikat shkaterruese, shpopullimin e vendit.
Per korrupsionin e rregjimit, qe nuk heziton as para fatkeqesise me te thelle, qe ai vete ka krijuar per qytetaret.
Dhe Lazarati e priti sot ashtu si ai e meriton, me braktisje te plote.