Një zjarr i përmasave të mëdha ka përshirë shtëpinë e të moshuarve në Fier.

Disa të moshuar po transportohen me urgjencë në në spitalin rajonal të qytetit, pasi janë asfiksuar nga tymi i flakëve që u përhap me shpejtësi.

Sipas burimeve paraprake shkak është bërë një shkëndijë elektrike e shkaktuar në banesën ngjitur me azilin e të moshuarve.

Forcat zjarfikëse kanë mbërritur në vendngjarje dhe janë angazhuar në shuarjen e flakëve.

Mësohet se si të moshuarit kanë dalë jashtë të ndihmuar edhe nga stafi që kujdeset për ta dhe gjendja e tyre, duket se është tejet e vështirë.

Ata kanë pritur jashtë mbërritjën ambulanca për të marrë ndihmën e nevojshme.

Punonjësit u kanë ardhur në ndihmë atyre dhe i kanë qëndruar pranë deri në mbërritjen e mjekëve.

Ndërkohë zjarrfikësja ka shuar flakët, duke neutralizuar situatën.