Komisariati i Policisë Gjirokastër referoi materialet në Prokurori, ku nisi procedimi në gjendje të lirë për shtetasit:

N. Z. dhe M. Z., të dy banues në fshatin Fushëbardhë, pasi dyshohet se kanë kultivuar disa bimë narkotike në pronën e shtetasit N. Z.;

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Gjirokastër, për veprime të mëtejshme.