Policia malteze ka arrestuar një person që dyshohet se ka kryer një vrasje të dyfishtë në ishullin grek të Aeginës dhe ka djegur dy viktimat e tij.

Ledjon Brakaj, 36-vjeçari shqiptar me banim në Marsaskala, u arrestua sot në bazë të një urdhër-arresti evropian të lëshuar nga Greqia marsin e kaluar.

Brakaj dyshohet për vrasjen e pronares në pension të dyqanit të suvenireve, Irini Marmarino dhe nipit të saj Lambros Protonotarios brenda shtëpisë së saj në vitin 2015 dhe i grabiti atyre rreth 780,000 euro para të gatshme dhe sende me vlerë.

Sipas medias greke Anikoluli.Gr, viktimat janë rrahur dhe djegur të gjallë.

Mjeku ligjor i Pireut, Elias Bogiokas u citua të thoshte se viktimat u sulmuan me shkelma, grushta ose shkop dhe më pas u dogjën ngadalë të gjallë.

Inspektorët maltezë Kurt Ryan Farrugia dhe Robinson Mifsud dëshmuan se Brakaj u arrestua pasi gjurmët e gishtave të tij përputheshin me ato të dërguara nga autoritetet greke.

Megjithatë, Franco Debono i mëvonshëm i Brakajt kundërshtoi se kjo provë nuk ishte paraqitur në gjykatë dhe për këtë arsye nuk duhet të mbështetet. Ai paralajmëroi gjithashtu se emri i klientit të tij nuk përputhet me emrin në urdhër-arrestin grek.

Mbrojtja nuk kërkoi lirimin me kusht dhe gjyqtari Noel Bartolo urdhëroi që Brakaj të lihej në paraburgim në pritje të një seance javën e ardhshme, gjatë së cilës do të diskutohen procedurat e ekstradimit grek.foto galeri foto galeri foto galeri