Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime vranësirash dhe kthjellimesh të cilat do të sjellin mot të qëndrueshëm dhe me diell.

Temperaturat do të pësojnë një rënie të lehtë ku variojnë:

në zonat malore, nga 02°C në 11°C,

në zonat e ulëta nga 08°C në 17°C,

në zonat bregdetare nga 10°C në 20°C.

Era do të fryjë në drejtim Veriperëndimor ndërsa forca e valëzimit në det do të jetë 2-3 ballë.