Masat ajrore të qëndrueshme që kanë përfshirë prej ditësh Gadishullin e Ballkanit do të sjellin në pjesën e parë të ditës dominim të kthjellimeve në pothuajse gjithë territorin Shqiptar.

Por pasditja dhe mbrëmja sjellin kalime të pakta vranësirash në zonat malore dhe në qytetet e zonës së ulët, ku më të fokusuara vranësirat pritet të jenë në zonat lindore.

Ndërsa zona bregdetare do të vijojë të mbizotërohet nga kthjellimet edhe gjatë pjesës së dytë të ditës.

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes dhe lehtë në mesditë duke u luhatur nga -7°C deri në 14°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 33 km/h nga drejtimi verilindore duke sjellë në brigjet detare dallgëzim mbi 2 ballë.