Moti i qëndrueshëm do të jetë dominant në të gjithe territorin shqiptar përgjatë gjithë 24-orëshit, duke bërë që kthjellimet të jenë prezente në bregdet dhe zonat e ulëta, ndërsa me kthjellime dhe vranësira të shpeshta paraqiten zonat malore përgjatë kufirit Lindor.

Temperaturat e ajrit do të pësojnë rritje në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat ditore nga -5°C deri në 12°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi 40 km/h nga drejtimi verior – verilindor për pasojë në brigjet detare do të gjenerohet dallgëzim 3 ballë.