Masat ajrore të qëndrueshme mbeten prezente në vendin tonë duke sjellë gjatë orëve të paradites mot të kthjellët dhe të ngrohtë në pjesën më të madhe të territorit.

Ne orët e pasdites sjellin grumbullim të vranësirave duke rrezikuar rrebeshe shiu në zonat verilindore dhe juglindore, nuk përjashtohet mundësia e breshërit. Gjatë natës pritet sërish përmirësim i dukshëm i kushteve të motit.

Sipas MreteoAlb, temperaturat e ajrit do të mbetet të larta si në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 10°C deri në 31°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi mbi 30 km/h nga drejtimi perëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim të ulët.