Gjatë ditës së sotme vendi ynë do të karakterizohet nga një mot i qëndrueshëm me kthjellime që do të dominojnë pjesën më të madhe të territorit në orët e paradites.

Ndërsa pas mesdite pritet të ketë kalime të pakta të vranësirave të cilat do të shfaqen në zonat malore dhe në zonën e ulët, por nuk do të mund të sjellin reshje.

Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 18°C deri në 39°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi 45 km/h nga drejtimi Verior – Verilindor duke sjellë dallgëzim 3 ballë.