Pjesa e parë e ditës do të jetë në dominimin e kthjellimeve në ultësirën perëndimore, ndërsa në zonat malore do të ketë kalime vranësirash.

Sipas Meteoalb, gjatë pjesës së dytë të ditës parashikohet që vranësirat të shtohen në vend duke krijuar mundësi për reshje të pakta dhe të izoluara shiu në zonat malore, ku më të dukshme do të jenë zonat veriore.

Temperaturat e ajrit do të ulen lehtësisht në mëngjes dhe në mesditës duke luhatur vlerat ditore nga 9°C deri në 30°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 40 km/h nga drejtimi Veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim mbi 2 ballë.