Sot parshikohet të ketë mot me alternime kthjellimesh dhe shtim gradual të vranësirave deri të dendura.

Reshjet e shiut do të bëhën prezente në orët e mesditës fillimisht përgjatë vijës bregdetare e në pasdite e kryesisht në mbrëmje do të shtrihen edhe në pjesën tjetër të vendit.

Era ditën e shtunë nga kuadrati i jugut me shpejtësi deri në 10m/sek.
Ndersa ditën e diel dhe të hënë era nga kuadrati i veriut shpejtësi mesatare 1-8m/sek, e cila hera-herës fiton shpejtësi deri ne 15-20m/sek.