Mbeten vranësirat kalimtare prezente në vend përgjatë orëve të paradites, ku në Veri vranësirat do të sjellin reshje të pakta dëbore.

Nga mesdita dhe pasditja sjellin përmirësim të motit, duke bërë që kthjellimet të jenë dominuese në pothuajse të gjithë territorin Shqiptar.

Temperaturat e ajrit do të ulen ndjeshëm në mëngjes, por rriten në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga -4°C deri në 13°C.

Era do të fryjë me shpejtësi 55 km/h nga drejtimi verior–verilindor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 4 – 5 ballë.