Vendi ynë do të ketë një mot me kthjellime në pjesën e parë të ditës, pasdite vranësirat do të marrin zhvillim duke u pasuar nga reshje lokale në veri dhe zonën qendrore.

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit rriten në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 13°C në 32°C në zonat e ulëta.

Era do të fryjë lehtë dhe mesatare me shpektësi 35 km/orë nga drejtimi Veriperëndimor duke krijuar dallgëzim 2 ballë.