Është tërhequr vala e acartë nga territori shqiptar duke udhëtuar dret Europës Lindore.

Për pasoje, i gjithë vendi do të mbizotërohet nga moti i kthjellët dhe i ngrohtë ku më të theksuara kthjellimet paraqiten në bregdet dhe zonat e ulëta.

Orët e pasdites dhe mbrëmjes do të sjellin kalime vranësirash të pakta në të gjithë zonën malorë përgjatë shtrirjes Lindore. Kushtet e stabilitetit atmosferik do të vijojnë edhe gjatë natës.

Temperaturat e ajrit ajrit do të rriten lehtë në mëngjes, dhe  mesditë duke luhatur vlerat ditore nga -5°C deri në 16°C.

Era do të fryjë mesatare me shpejtësi 40 km/h nga drejtimi kryesisht verilindor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim  3 ballë.