Dita e sotme do të karakterizohet nga një mot i kthjellët me kalime të lehta të vranësirave, kryesisht në zonat lindore të vendit.

Orët e pasdites pritet të sjellin një shtim të varanësirave në zonat malore dhe veriore.

Temperaturat e ajrit do të mbeten konstante në mëngjes, por rriten lehtë në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 12°C deri në 30°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi 40 km/h nga drejtimi Verior duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 3 ballë.