Orët e para të ditës do të vijojnë të sjellin mbizotërim të kthjellimeve në ultësirën perëndimore, por kalime të lehta të vranësirave do të ketë në zonat malore.

Ndërsa pas mesdite pritet që vranësirat të bëhen më të dukshme në zonat malore dhe do të shfaqen pjesërisht në zonën e ulët të Shqipërisë.

Sipas Metaoalb temperaturat e ajrit do të vijojnë të rriten në mëngjes, por do të mbeten kostante në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 16°C deri në 38°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi Perëndimor – Veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 2 ballë.