Vendi ynë do të vijojë të jetë në mbizotërimin e vranësirave të shpeshta. Parashikohet që vranësirat herë pas here të pësojnë zhvillime dhe të gjenerojnë reshje të pakta shiu dhe dëbore në zonat veriore dhe pjesërisht në qëndër të Shqipërisë.

Ndërsa pjesa më e madhe e zonës Jugore do të jenë me mot të qëndrueshëm, ku pritet që në këtë zonë të ketë alternime kthjellimesh dhe kalime vranësirash.

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes, por mbeten të pandryshuara në mesditë duke u luhatur nga 0°C deri në 14°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi juglindor duke sjellë në brigjet detare dallgëzim 2 – 3 ballë.