Shtetet e Bashkuara të Amerikës shpallin non-grata edhe dy persona të tjerë në Shqipëri, Aqif Rakipin dhe Ylli Ndroqin.

Pas non-gratës së bujshme ndaj Sali Berishës, dhe më parë të Adriatik Llallës, Tom Doshit dhe Vangjush Dakos, përcaktimi i ish-deputetit Rakipi dhe ish-pronarit të Ora Neës, Ylli Ndroqi, numri i shqiptarëve të shpallurve non-grata shkon në gjashtë.