Kina është një ‘depo’ e mençurisë dhe sekreteve që mund t’ju ndihmojnë të jetoni gjatë dhe të shëndetshëm. Ndonjëherë vetëm flokët gri mund të jenë një aluzion i moshës reale. Sigurisht, kozmetika e mirë mund t’ju ndihmojë për t’ju bërë të dukeni më të rinj, por është e rëndësishme të mbështesni trupin tuaj edhe nga brenda.

Një ditë në javë të jetë vegane

Kinezët shpesh na mahnitin me mënyrën se si arrijnë të qëndrojnë dhe të duken mw të rinj. Aktorja Xu  Qing në moshën 53-vjeçare duket sikur nuk është më shumë se 30. Patjetër që kinezët kanë disa sekrete. Mjekësia tradicionale kineze sugjeron se një nga gjërat më të rëndësishme për bukurinë dhe rininë është  detoksikimi. Përveç ngrënies së ushqimit të freskët dhe shmangies së zakoneve të këqija, ajo thotë se të kesh të paktën një ditë vegane në javë mund të jetë shumë e dobishme.

Mos shtoni kripë në oriz

Kripa mund të jetë një faktor kyç në reaksionet imune alergjike, thonë studiuesit. Një gjë e tillë e vogël si  ulja e marrjes së natriumit mund të ngadalësojë plakjen. Kinezët nuk hedhin kripë gjatë gatimit të orizit.

Pini çaj me gjethe zambak uji

Çaji me gjethe Lotus mund të shërbehet si çaj i ftohtë dhe i nxehtë. Ka shumë përfitime si nxitja e urinimit, humbja e peshës dhe ndihma për problemet e stomakut. Rekomandohet veçanërisht për ata që shtojnë peshë nga ngrënia e ushqimeve të yndyrshme. Specialistët sugjerojnë të pini tre deri në katër filxhanë çaj me gjethe zambak uji çdo ditë me stomakun bosh.

Praktikoni “Tai chi”

Ekspertët thonë se “Tai chi” mund të ulë stresin, ankthin dhe depresionin dhe të rrisë energjinë, qëndrueshmërinë dhe fleksibilitetin. Mund të jetë një zëvendësim i mirë për jogën sepse është gjithashtu i ndërgjegjshëm. Mjaftojnë vetëm 10 minuta në ditë për të përfituar nga ‘Tai chi’.

Përdorni një maskë për fytyrën me fasule

Nëse nuk keni dëgjuar kurrë për dobinë e  fasules së mungit , këtu është një sekret tjetër i lashtë kinez. Thjesht grijini ato deri sa tw bwhen si njw lloj paste dhe aplikojeni në lëkurën tuaj. Është shumë i dobishëm në shërimin e akneve dhe fryrjes .

Aplikoni një maskë me shafran të Indisë

Një maskë më efektive është  shafrani i Indisë . Mund të ndihmojë në trajtimin e disa sëmundjeve të lëkurës në fytyrë . Mund ta blini në farmaci ose ta bëni vetë një maskë duke shtuar kos ose mjaltë. Ju lutemi, konsultohuni me mjekun tuaj për të shmangur alergjitë dhe acarimet.

Hani kërpudha

Në Kinë, ata shtojnë kërpudha në shumë pjata. Por nuk janë vetëm kërpudha të shijshme, por edhe shumë terapeutike në mjekësinë tradicionale kineze. Ato përmbajnë komponime unike që janë efektive kundër viruseve. Ndër kërpudhat e kërpudhave, më të mirat për shëndetin e njeriut janë kërpudhat e kashtës, shiitakes, tartufi dhe kërpudhat e qumështit.