Moti i kthjellët dhe i nxehtë do të dominojë në të gjithë territorin e vendit duke bërë që në disa zona termometri të ngjitet deri në 39°C.

Por, parashikohet që gjatë pasdites të këtë kalime vranësirash të lehta nëpër të gjithë territorin e vendit ku më të dukshme vranësirat do të jenë në zonat malore veriore duke rrezikuar momente te shkurta me rrebeshe shiu.

Po ashtu, edhe nata do të mbetet nën dominimin e motit të kthjellët dhe të nxehtë. Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 17°C deri në 39°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtesi 28 km/h nga drejtimi perëndimor  duke krijuar në brigjet detare dallgëzim të ulët.